I UVOD
Organizacije civilnog društva igraju značajnu ulogu u stvaranju boljih uslova življenja, demokratičnijeg i jednakopravnog društva, naročito one koje rade i zalažu se za prava marginaliziranih grupa kao što su mladi, žene, stari, vjerske i nacionalne manjine, djeca i osobe sa poteškoćama u razvoju, LGBTIQ zajednica i drugi. Jako civilno društvo nije moguće bez jakih organizacija civilnog društva, zato Fondacija tuzlanske zajednice posebnu pažnju u svome radu daje jačanju kapaciteta organizacija civilnog društva.
U okviru ovog javnog poziva, Fondacija tuzlanske zajednice nudi edukativnu i mentorsko-savjetodavnu podršku zainteresovanim organizacijama civilnog društva sa područja Tuzlanskog kantona kako bi ojačale svoje organizacijske kapacitete i kako bi unaprijedile odnos prema svojim korisnicima, te
ostvarile veći uticaj u zajednici i području svog djelovanja.
Podrška jačanju kapaciteta organizacija civilnog društva se realizuje okviru projekta „Jačanje civilnog društva i demokratske kulture u TK“, koji se realizuje uz finansijsku podršku Saveznog ministarstva za privrednu saradnju i razvoj Republike Njemačke i Freudenberg Fondacije.
II CILJEVI POZIVA
Osnažiti kapacitete deset organizacija civilnog društva tako da njihov rad bude dugoročno održiv, transparentan, prepoznatljiv u lokalnoj zajednici i području djelovanja i što je najvažnije, višestruko koristan za njihove članove i korisnike.
III PRAVO PRIJAVE
Na javni poziv se mogu prijaviti:
– Formalno registrovane OCD koje imaju sjedište na području Tuzlanskog kantona.
– OCD koje djeluju najmanje 2 godine.
– OCD koje žele raditi na razvoju članstva svoje organizacije, unaprijeđenju programa, te namicanju sredstava na samoodrživ način.
– OCD koje mogu osigurati učešće dva predstavnika u cjelokupnom periodu trajanja mentorstva.
– OCD koje imaju najmanje 20 članova i/ili rade sa ranjivim grupama (mladi, žene, manjine, osobe sa invaliditetom, LGBTQ i sl).
IV AKTIVNOSTI PODRŠKE
Organizacijama uključenim u program će biti ponuđeni sljedeći oblici podrške:
Procjena i analiza stanja organizacijskih kapaciteta
Organizacije koje budu odabrane u program, uz podršku mentora, pristupit će samoprocjeni organizacijskih kapaciteta. Za ovu svrhu koristit će se upitnik u okviru kojeg će se vršiti procjena organizacije u skladu sa gore navedenim područjima, a rezultati dobijeni samoprocjenom analizirat će se
zajednički, što će biti osnov za dalju mentorsku podršku.
Podrška mentora
Organizacije koje budu uključene u program će u periodu od jedne godine dobiti i podršku mentora koji će im ovisno od procjene organizacijskih kapaciteta, pomoći pri izboru prioritetnih područja koje žele unaprijediti, dati podršku pri izradi ciljeva i akcionog plana jačanja organizacija u skladu s kojim će im omogućiti edukacije i savjetovanja sa stručnjacima sa iskustvom u ciljanim oblastima. Ovisno od potreba organizacije, mentorske sesije će se odvijati u vidu individualnih sastanaka sa mentorom, edukacija pojedinačnih članova tima, praktičnog rada na dokumentima i sl.
Učešće u radionicama i treninzima na teme:
Ovisno od odabranog područja u kojem žele unaprijediti svoj rad, predstavnici organizacija uključenih u program imat će priliku da učestvuju na radionicama i treninzima na sljedeće teme:
1. Upravljanje i razvoj članstva u organizacijama civilnog društva;
2. Zagovaranje i lobiranje;
3. Razvoj i pisanje projektnih prijedloga (projekt menadžment);
4. Filantropija i prikupljanje sredstava (fundraising);
5. Promocija i komunikacija sa javnostima
Finansijska podrška:
Organizacije uključene u program imat će priliku aplicirati za finansijsku podršku u iznosu do 8.000,00 KM za realizaciju vlastitog projektnog prijedloga usmjerenog na jačanje odabranih područja razvoja OCD.
Finansijska podrška će biti osigurana za maksimalno pet organizacija čiji projekti budu odabrani. Poziv za dodjelu sredstava i kriteriji za dodjelu podrške organizacijama uključenim u program će biti objavljeni odvojeno od ovog poziva i isti će biti dostavljeni svim učesnicima programa.
IV DINAMIKA I VREMENSKI OKVIR PROGRAMA
Program mentorske podrške će se provoditi godinu dana (u periodu od oktobra 2023. godine do oktobra 2024. godine). Odabrane organizacije/udruženja sa područja TK bit će blagovremeno obavještene o tačnom rasporedu edukacija i realizacije cjelokupnog programa opisanog u Javnom pozivu.
Također, organizacije koje budu odabrane za učešće u programu će prije početka realizacije istog potpisati sporazum o saradnji.
V NAČIN PRIJAVE
Zainteresovane organizacije mogu se prijaviti dostavljanjem popunjenog obrasca prijave koji mogu preuzeti na LINK-u. Obrazac je potrebno dostaviti najkasnije do 30. septembra 2023. godine na e-mail adresu: nerma@fondacijatz.org. U razmatranje nećemo uzeti prijave koje pristignu nakon navedenog
roka.
S obzirom da je broj mjesta ograničen na 10 organizacija, Fondacija tuzlanske zajednice zadržava pravo izbora zainteresovanih organizacija, na osnovu dostavljenih informacija iz prijave. Sve prijavljene organizacije će biti obavještene o ishodu procesa selekcije najkasnije do 10.10.2023. godine.
Za dodatna pitanja u vezi javnog poziva možete se obratiti Nermi Sakić, koordinatorici programa otvorenog obrazovanja putem e-maila nerma@fondacijatz.org ili na broj telefona: 035 368 388.
VI PRODUŽENJE ILI PONIŠTAVANJE JAVNOG POZIVA
FTZ zadržava pravo da produži i/ili poništi javni poziv i/ili odbaci sve prijavljene organizacije, ukoliko iste ne zadovolje opšte uslove za prijavu.