MATRA je skraćenica od maatschappelijke transformatie, što znači ‘socijalna transformacija’. To je dio Holandskog fonda za regionalna partnerstva (NFRP) koji podržava sadašnje i potencijalne zemlje kandidate za članstvo u EU u njihovim pokušajima da ispune uslove koje zahtijevaju procesi pristupanja EU (npr. Kopenhaški kriterijumi i/ili sporazumi o pridruživanju sa EU). Partnerstvo dopunjuje napore Evropske komisije i ima za cilj da pomogne zemljama na rubu Evropske unije da ojačaju demokratiju i vladavinu prava, čime se unapredi stabilnost.
CILJ I PRIORITETI MATRA U BOSNI I HERCEGOVINI
Cilj MATRA-e je da doprinese društvenoj transformaciji, dovodeći do održivog odnosa između vlade i građana u oblastima pluralne demokratije, vladavine prava i ljudskih prava, koristeći holandsko iskustvo gde je to moguće.
Imajući ovaj cilj na umu, pruža se podrška organizacijama civilnog društva da promoviraju konstruktivan dijalog između vlade i civilnog društva kroz projekte vođene potražnjom.
Cilj je povećati odgovornost i transparentnost vlasti u BiH, uticati na politike i zakone, i/ili pratiti njihovu implementaciju u sljedećim oblastima:
- Vladavina prava , uključujući reformu pravosuđa i javne uprave, te borbu protiv korupcije i organizovanog kriminala.
- Poštovanje ljudskih prava i osnovnih sloboda , sa posebnim fokusom na branitelje ljudskih prava, jednaka prava za LGBTQI+ osobe i slobodu vjeroispovijesti i uvjerenja.
- Sloboda izražavanja i nezavisni mediji , uključujući sigurno okruženje za novinare u tradicionalnim i digitalnim medijima.
- Društvene i ekonomske reforme u svjetlu pristupanja Bosne i Hercegovine EU.
- Stabilnost i sigurnost , sa fokusom na migracije, borbu protiv terorizma i nasilnog ekstremizma.
Sljedeće aktivnosti i vrste projekata nisu kvalifikovani za finansiranje u okviru MATRA:
- Projekti koji se odnose na teme koje nisu gore navedene.
- Projekti sa pretežno akademskim fokusom, odnosno istraživanja i studije izvodljivosti.
- Projekti koji uglavnom ili isključivo uključuju isporuku robe ili materijala.
- Infrastrukturni ili građevinski projekti.
- Stipendije ili obrazovni programi.
- Humanitarna pomoć.
- Projekti koji su prvenstveno nastavak prethodnih ili tekućih projekata, finansiranih od strane MATRA ili drugih donatora.
KO SE MOŽE PRIJAVITI ZA MATRA?
MATRA je otvorena za prijave lokalnih nevladinih organizacija.
KADA SE PRIJAVITI ZA MATRA?
Ambasada Kraljevine Holandije objavljuje početkom godine MATRA otvoreni poziv za podnošenje prijedloga. Prijave se mogu podnijeti nakon ove publikacije u tri kruga (1. krug do 1. marta, 2. krug do 1. juna i 3. krug do 1. septembra). Prijedlozi dostavljeni za 3. krug će se razmatrati za narednu finansijsku godinu (od 01.01.2026.). Dostavljeni prijedlozi će biti ocijenjeni u roku od 6 sedmica.
Ako ste zainteresirani za podnošenje prijedloga projekta za MATRA podršku, molimo posjetite linkove ispod za dodatne informacije.
KAKO SE PRIJAVITI ZA MATRA?
Prijedlozi se dostavljaju na papiru i u elektronskom obliku (u Word, PDF ili Excel formatu) na leila.fetahagic@minbuza.nl i viktorija.ruzicic@minbuza.nl , sa elektronskom kopijom na sar-ea@minbuza.nl : navesti ime(a) podnosioca(a), datum i potpisati ovlašćeno lice iz organizacije sa krajnjom odgovornošću. Prijedlozi moraju biti napisani na engleskom jeziku i poslati na:
Ambasada Kraljevine Holandije
za MATRA
Grbavička 4
71 000 Sarajevo
PITANJA?
Ukoliko imate pitanja, ne ustručavajte se kontaktirati gospođu Leilu Fetahagić ili gospođu Viktoriju Ružičić iz Ambasade Kraljevine Holandije na leila.fetahagic@minbuza.nl i viktorija.ruzicic@minbuza.nl , uz elektronsku kopiju na adresu sar-ea@minbuza.nl .